شماره تماس : 021999999

در مصاحبه دکترجمال شهرابی با روزنامه ایران: “رسیدن به تولید ثروت با هوشمند‌سازی اطلاعات”

در مصاحبه دکترجمال شهرابی با روزنامه ایران: “رسیدن به تولید ثروت با هوشمند‌سازی اطلاعات”
[qodef_blockquote text=”دانش داده کاوی در دست چند شرکت دنیا از جمله IBM و SAS و … است ولی این دانش به علت تحریم در کشور ما بومی سازی شده است و توانایی انجام کارها در کشور وجود دارد. بسیاری از کارها و مشکلات کشور بوسیله تحلیل داده ها حل می شود. کشور با داشتن بستر لازم IT و تولید داده ها اکنون آماده داده کاوی است و می توان با داده کاوی به ثروت برسیم ولی تنها باید سازمان ها به این باور برسند که پژوهش مبتنی بر مدل سازی مبتنی بر داده و داده کاوی برای سازمان ها بسیارسودآور و ماندگار است.” title_tag=”h5″ width=”100″]

در مصاحبه ای که در تاریخ 8 اسفند 1395 با روزنامه ایران صورت گرفت، اهمیت داده کاوی در عصر نوین تشریح گردید. متن بالا، قسمتی از این مصاحبه با آقای دکتر جمال شهرابی، به اهتمام سوسن صادقی می باشد.
متن کامل مصاحبه را در ادامه می خوانید:

رسیدن به تولید ثروت با هوشمند‌سازی اطلاعات

«تنها راه توسعه پایدار ومقابله با تحریم و تولید ثروت در کشور هوشمند‌سازی سازمان‌ها و بهره‌ گیری از دانش داده‌کاوی(استخراج اطلاعات از میان حجم عظیم داده ها) است چرا که با این روش، هزینه‌ها را کم کرده و بهره‌‌وری و سود را بالا می‌بریم.»
جمال شهرابی بنیانگذار داده‌کاوی درکشور با بیان مطلب فوق به «ایران» گفت: بسیاری از کارها و مشکلات کشور بوسیله تحلیل داده‌ها حل می‌شود. کشور با داشتن بستر لازم IT و تولید داده‌ها اکنون آماده داده‌کاوی است. می‌توانیم با داده‌کاوی به ثروت برسیم ولی تنها باید سازمان‌ها به این باور برسند که پژوهش مبتنی بر مدل‌سازی مبتنی بر داده و داده‌کاوی برای سازمان‌ها بسیارسودآور و ماندگار است. وی افزود: سازمان فناوری اطلاعات باید به این باور برسد که داده‌کاوی شاه بیت کار است و برای تمام موضوع ها، تحقق برنامه توسعه، افزایش درآمد، فقرزدایی و برنامه‌ ریزی برای بسیاری از کارهای کشور می‌تواند کمک یار باشد بنابراین دولت می‌تواند با ایجاد الزامات قانونی و فرهنگ سازی به سمت داده‌کاوی گام بردارد.

[qodef_icon_with_text icon_pack=”font_awesome” fa_icon=”fa-database” icon_position=”right” icon_type=”normal” icon_size=”qodef-icon-small” icon_animation=”” title=”«بیگ دیتا» بدون استفاده” title_tag=”h4″ custom_icon=”4251″]

بحـــث داده‌کاوی در کشــــورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه حرف اول را می‌زند و کشورهای در حال توسعه با استفاده از دانش جهان اول در حال هوشمند‌سازی سازمان‌های خود با داده‌کاوی هستند.روزنامه ایران، در خصوص وضعیت داده‌کاوی ایران با جمال شهرابی، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دبیر کنفرانس‌های داده‌کاوی ایران، گفت‌و‌گو کرده است که می‌خوانید.
جمال شهرابی استاد داده‌کاوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در پاسخ به این سؤال که امروزه داده‌ها تمامی محیط ما را پر کرده‌اند ولی از این داده‌ها استفاده بهینه صورت نمی گیرد به «ایران» می‌گوید:اگر در جهان داده‌ها در ابتدا هر 5 سال و بعد از آن هر سه سال دو برابر می‌شد اکنون هر سال، دو برابر می‌شود بنابراین با بیگ دیتا (داده‌های با حجم، سرعت تولید و تنوع بالا) روبه‌رو هستیم که بیشتر این داده‌ها در 3 سال اخیر تولید شده است و کشورهای امریکا و کانادا سهم اصلی را دارند. البته باید گفت آنها بیشتر داده‌ها (داده‌هایی که ما در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های تحت وب مانند گوگل، آمازون، فیس‌بوک و… تولید می‌کنیم) را از دیگر کشورها می‌گیرند. به عبارتی ما هزینه تولید داده‌ها را پرداخت می‌کنیم و نه تنها مالکیتی نسبت به آن داده‌ها نداریم بلکه مهم تر از آن استفاده‌ای هم از داده‌ها نمی‌کنیم.
شهرابی بنیانگذار داده‌کاوی در ایران با تأیید بر اینکه کشور ما نیز دارای بیگ دیتا است ولی از آن تولید ثروت نمی‌کند، گفت: درکشور ما داده‌ها را تولید و فقط برای نگهداری آنها هزینه می‌کنیم. کشور ما در داشتن داده‌ها با کشورهای اروپایی برابری می‌کند به‌عنوان مثال داده‌های بانکی ما (روزی 60 تا 80 میلیون تراکنش در شاپرک) با فرانسه برابری می‌کند یا درسیستم راهنمایی و رانندگی، بیمه، پزشکی و… اتوماسیون‌های اداری شکل گرفته و روزانه میلیون‌ها داده تولید می‌شود. عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه ما در سال‌های اخیر بستر خوبی در IT ایجاد کرده‌ایم بنابراین تولید داده‌ها به طور مداوم در کشور درحال افزایش است، افزود: متأسفانه استفاده از داده‌ها در کشور ما در حد عملیاتی باقی مانده است به‌عنوان مثال بانک‌ها تنها کاری که با داده‌ها انجام می‌دهند این است که بدانند در نهایت مشتری آنها بدهکار است یا بستانکار درحالی که نمی‌توانند با داده‌های از گذشته تاکنون ذخیره شده تمام مشتریان خود تخمین بزنند که آیا فلان مشتری در آینده بدحساب خواهد بود یا خوش حساب؟ اینکه آیا می‌تواند به این فرد وام پرداخت کند یا خیر؟ شهرداری‌ها و راهداری روی اتوبوس‌ها GPS نصب کرده است ولی تنها با آن راننده‌های خود را در صورت تخلف جریمه می‌کند درصورتی که اگر تحلیل داده صورت بگیرد، می‌توان میزان ترافیک و تردد جمعیت در استفاده از اتوبوس را سنجید و زمان‌بندی کرد تا به صورت هوشمند درساعات مختلف روز حرکت اتوبوس‌ها متفاوت و متناسب با جمعیت باشد همچنین می‌توان با تحلیل داده‌ها موجب کاهش تصادفات شد.

[qodef_icon_with_text icon_pack=”font_awesome” fa_icon=”fa-database” icon_position=”right” icon_type=”normal” icon_size=”qodef-icon-small” icon_animation=”” title=”داده‌کاوی: یعنی هوشمند‌سازی سازمان ها” title_tag=”h4″ custom_icon=”4249″]
هوشمندسازی سازمان ها

دیتا امروزه اصلی ترین ثروت و گنج است ولی چرا در کشور داده‌ها را به ثروت تبدیل نمی‌کنیم؟ شهرابی با بیان اینکه به شرطی داده تبدیل به ثروت می‌شود که بتوانیم داده‌ها را فرآوری کنیم، گفت: اگر تا سال 2016 گفته می‌شد که باید داده به اطلاعات، دانش و خرد تبدیل شود اکنون مرحله هوش هم به آن اضافه شده است تا داده تبدیل به ثروت شود چرا که تا به هوش نرسیم سازمانی به سازمان هوشمند تبدیل نمی‌شود. سازمان هوشمند هم سازمانی است که هزینه و اتلاف آن کم، مشتریان و سودش بالا باشد. بنیانگذار داده‌کاوی افزود: درسازمان‌ها مدیران بر اساس داده‌های خام نتیجه و تصمیم‌گیری می‌کنند درصورتی که این روش در جهان اول منسوخ شده است و باید داده‌های خام به خرد و به هوش تبدیل شود و مدیران بر اساس آن تصمیم‌گیری کنند بنابراین تمام بهینه سازی‌ها اکنون نیازمند هوشمند‌سازی سازمان‌ها است. در زمان تحریم، اقتصاد مقاومتی تنها با هوشمند‌سازی سازمان‌ها اتفاق می‌افتد که هزینه‌ها را کم کرده و سود را بالا ببریم. در جهان اول همه چیز هوشمند شده است و انسان برای آنها تصمیم نمی‌گیرد و تمام تصمیم گیری‌ها با تحلیل داده‌هایی است که ماشین‌های برخوردار از دانش داده‌کاوی انجام می‌دهند. شهرابی بهترین راه برای تحلیل داده‌کاوی‌ها را مدل‌سازی و الگوریتم‌سازی دانست و گفت: این مدل‌ها را می‌توان از روی الگوریتم‌های رفتاری انسان، حیوان و طبیعت برای ماشین‌ها ساخت و همه آنها کد کرده و به موتور داده‌های مرکزی داد.

[qodef_icon_with_text icon_pack=”font_awesome” fa_icon=”fa-database” icon_position=”right” icon_type=”normal” icon_size=”qodef-icon-small” icon_animation=”” title=”بهینه‌ سازی سازمان‌ها با داده‌کاوی” title_tag=”h4″ custom_icon=”4253″]

اما بخش داده‌کاوی در کشور دارای چه جایگاهی است؟ شهرابی در پاسخ به این سؤال به «ایران» گفت: از سال 83 بحث داده‌کاوی را در دانشگاه صنعتی امیرکبیر شکل دادیم و سپس با گنجاندن دروسی در دانشگاه و برگزاری کنفرانس‌ها سعی در معرفی داده‌کاوی در کشور داریم. اکنون بعد از تلاش‌های فراوان صنعت به این باور رسیده است که اگر بخواهد سیستم خود را بهینه کند باید هوشمند‌سازی و داده‌کاوی را انجام دهد و طرح‌های هوشمند‌سازی در کشور مانند برق، گاز، پالایش و پخش و… را انجام دهد البته امیدواریم که این روند سرعت بگیرد و بتوانیم سازمان‌ها را به ثروت برسانیم.
شهرابی در خصوص اینکه معمولاً سازمان‌ها داده‌کاوی را هزینه بر می‌دانند به «ایران» گفت: متأسفانه تفکر منفی به دلیل انجام کارهای جعلی و مسلط نبودن عده‌ای به این کار شکل گرفته است ولی در اصل این‌طور نیست و نه تنها هیچ هزینه‌ای را به سازمان تحمیل نمی‌کند، بلکه سود نیز در بردارد. 80درصد کار را سازمان‌ها با جمع‌آوری دیتا انجام داده و تنها 20 درصد سود می‌برند در حالی که کافی است در داده‌کاوی 20 درصد هزینه کرده و 80درصد سود به‌دست آورند. این همان اکسیری است که کشورهای جهان اول با دانش داده‌کاوی به آن رسیده‌اند.
عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به دولت، مجلس و حاکمیت پیشنهاد داد که حتماً از ابزار‌های جدید مانند داده‌کاوی برای پیشرفت کشور بهره ببرند. شهرابی با بیان اینکه دنیا به سمت هوشمندسازی از طریق داده‌کاوی پیش می‌رود، گفت: یک پنجم فضای نمایشگاه جی تکس امارات فقط به بحث هوشمند‌سازی دولت دوبی اختصاص داشت و تمام کارها را خارجی‌ها بر عهده داشتند چرا که داده‌کاوی کشف دانش پنهان است. دانش داده‌کاوی در دست چند شرکت دنیا از جمله IBM و SAS و… است ولی این دانش به علت تحریم در کشور ما بومی‌سازی شده است و توانایی انجام کارها در کشور وجود دارد.
در کشور کارها جزیره‌ای انجام شده و کاربردی نشده است بنابراین باید کاری کنیم با داده‌کاوی کارهای بزرگی مانند کشف الگوی سفر از داده‌های گذرنامه، کشف الگوهای مصرف آب، گاز و… را با داده‌های موجود کشف کنیم. به‌عنوان مثال رم ایتالیا با داده‌کاوی 45 درصد حجم ترافیک خود را حل کرد، میزان مصرف برق وپیک مصرف در دنیای توسعه یافته با داده‌کاوی کاهش چشمگیر داشته است، ما نیز در کشور با داشتن دانش داده‌کاوی که خوشبختانه توان مهندسی آن موجود است می‌توانیم دربهینه‌ سازی برق، گاز، آب، ترافیک، آلودگی هوا و… با داده‌کاوی صرفه‌جویی کرده و مشکلات را حل کنیم. جالب اینکه نیازی نیست که کار سخت افزاری انجام شود چرا که حتی نیاز به اضافه کردن یک ابزار نیست فقط باید کار نرم افزار و مغز افزار انجام شود.

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close
Compare
Wishlist 0
Open Wishlist Page Continue Shopping