کنفرانس داده کاوی ایران

موفقیت شایان 9 کنفرانس متوالی سالانه داده کاوی ایران از سال 1386 تا کنون در ایجاد فضایی علمی و کاربردی و برگزاری موفق آن در طول 9 سال گذشته، توجه شرکت ها و سازمان های پیشرو و آینده نگر که در صدد یافتن و بکارگیری مزیت های رقابتی می با شند را به خود جلب کرده است.

تأثیرات و کاربرد های شگرف استفاده از دانش نوین داده کاوی در افزایش بهره وری و تحقق اهداف خرد ، کلان و استراتژیک سازمان ها و همچنین افزایش رضایت مندی مشتریان سازمانی و ارائه خدمات مناسب در خورشان، موجب توجه و تمایل مؤسسات، شرکت ها و سازمان ها ی ارائه دهنده خدمات به حضور و حمایت از کنفرانس و بهره برداری از امکانات و فرصت‎های موجود گردیده است.

ورود به سایت کنفرانسی

کنفرانس داده کاوی ایران

پیام دبیر کنفرانس

دکتر جمال شهرابی
ورود به سایت دبیرخانه دائمی کنفرانس داده کاوی ایران

خدای بزرگ را شاکرم که ایده، دانش، توان و همت معرفی، ایجاد و گسترش دانش نوین داده کاوی در کشور را به اینجانب عطا نمود تا در این مسیر سخت و پر فراز و نشیب، به فرمایش مولانا چون رود، سنگ های بین راه را به هیچ انگاشته و با بی اعتنایی به موانع و با توکل بر حضرت دوست، مسیر کم عمق رود را پشت سر گذاشته، با امید به آینده و با نگاه به افق های روشن به دریایی ژرف رسیم که شکرانه این نعمت تلاش و کوشش بیش از پیش در راه تحقق این هدف مقدس ا‎ست، هدفی که دستاورد آن فراگیر شدن دانش داده کاوی به عنوان روش نوین و البته برتر حل مسئله در جای جای میهن عزیزمان میباشد.
نیم نگاهی به گذشته نه چندان دور، آن زمانی که در سال ۱۳۸۳ با هدف معرفی و توسعـه دانش داده­کاوی در کشور، گروه پژوهشی داده کاوی دکتر شهرابی را تاسیس نموده و تمامی همت خود را بر فرهنگ­سازی و بسترسازی بکارگیری دانش داده­کاوی در کشور گماردم و پس از آن در سال ۱۳۸۶ دانش نوین داده کاوی را از طریق رسانه ملی توسط معرفی نمودم و دبیرخانه دائمی کنفرانس های داده کاوی ایران را تاسیس نمودم امیدوار بسط و گسترش دانش داده کاوی در کشور بودم
پس از آن بود که به یاری خداوند متعال و با هدف بسط و گسترش دانش داده کاوی (Data Mining) ، کنفرانس داده کاوی ایران بصورت مستمر و سالانه توسط دبیرخانه دائمی کنفرانس داده کاوی ایران به عنوان پدر داده کاوی ایران برگزار گردیده است. اولین و دومین کنفرانس داده کاوی ایران در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سومین در دانشگاه علم و صنعت، چهارمین در دانشگاه صنعتی شریف، پنجمین در دانشگاه تهران، ششمین و هفتمین در دانشگاه صنعتی امیرکبیر و هشتمین و نهمین کنفرانس در هتل المپیک با موفقیت بسیار برگزار گردید. این رخداد علمی هرساله با استقبال فزاینده مدیران و کارشناسان صنایع گوناگون، اعضای هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها و سایر مخاطبین این دانش در اقصی نقاط کشور و برخی مخاطبین خارج از کشور روبرو بوده است بگونه ایکه هرساله شرکت کنندگان، سخنرانی ها و مقالات علمی ارائه و پذیرفته شده در کنفرانس از حیث تعداد و کیفیت فزونی داشته است.
آنچه به اینجانب آرامش می بخشد هوشمندسازی­های گسترده کسب ­وکارهـای مختلف کشور با بهره­گیری از دانش داده­کاوی از یک سو و فرصت های کلان آموزشی و پژوهشی ایجاد شده در این عرصه برای دانشگاهیان جای جای کشور است. بیان شگفتی­های خلق شده از طریق کشف دانش پنهان درون داده­های صنایع مختلف توسط مدیران صنعت، خستگی سالیان سال تلاش مستمر و بدون توقف در راه توسعه دانش داده­کاوی در کشور را از اینجانب به در کرده و فردایی بهتر را نوید می­دهد.
مقایسه شرایط امروز دانشگاه­ها و صنایع کشور در حوزه­های گوناگون که بهره­مندی از دانش داده­کاوی در زمینه تخصصی و کسب و کار خود را امری ضروری و واجب می دانند با دوازده سال پیش که حتی معنای کلمه داده کاوی بر ایشان روشن نبود نشان از دستاوردی بزرگ دارد.
صنعتگر فرهیخته ای که اینک راه حل درست مسائل خود را دانش نوین داده کاوی می داند با صدای بلند و رسا به ضمیر آگاه ما اعلام می دارد که این تلاش مستمر بسیار تاثیرگذار بوده و افقی روشن در به­کارگیری هرچه بیشتر دانش داده کاوی در صنایع کشور به عنوان جدیدترین و برترین روش حل مسایل صنعت در انتظار است. کارشناسان فهیم بخش­های مختلف خصوصی و دولتی امروزه چراغ دانش داده کاوی در دست، به دنبال حل مسائلی هستند که سال ها روش­های سنتی حل مسئله از حل آنها عاجز بوده اند و در این راه سختی های زیادی در انتقال این درک به تصمیم گیران متحمل می شوند، اما چه باک که پیشگامی ایشان در به­کارگیری این دانش در آن صنعت خاص همواره در تاریخ گسترش دانش داده کاوی در کشور ثبت و ضبط خواهد شد.
اجر الهی بزرگترین پاداش این تلاش­ها و کوشش­های مستمر است که به پاسداشت حل مشکلات مردم عزیز و نجیب توسط داده­کاوان نصیبمان خواهد شد و البته آیندگان نیز ما را تحسین خواهند نمود که به جای تصمیم گیری های به ظاهر علمی و مبتنی بر روش­های سنتی حل مسئله، راه تصمیم سازی و تصمیم گیری علمی مبتنی بر دانش نوین داده کاوی را به همگان شناسانده و به جای فرصت­سوزی­ها، فرصت های طلایی را ایجاد نموده و بهانه های موجود برای ناگزیری در تصمیم گیری مبتنی بر سعی و خطا را از تصمیم سازان و تصمیم گیران گرفته و تکلیف شرعی و ملی میهنی خود را ادا نموده ایم. اگر روزگاری مدیران و کارشناسان سازمان­های مختلف کشور به بهانه عدم وجود روش­های کارای حل مسئله، با تکیه بر روش­های سنتی حل مسئله از انتخاب راه بهینه برای مسائل کشور عاجز بودند امروزه که به همت فرزندان این آب و خاک دانش نوین داده کاوی در دسترس است با عدم بهره­گیری از این دانش خطایی نابخشودنی را مرتکب می شوند.
در تحقق هدف گسترش دانش داده کاوی در کشور نشانه های موفقیت بسیار است، بکارگیری دانش داده­کاوی توسط صنایع فرهیخته و انجام پروژه های داده کاوی در صنایع گوناگون و علاقه مندی و تمایل سایر بخش­های مختلف صنعت برای بکارگیری این دانش، معرفی دانش و آشنایی تمامی عرصه های دانشگاهی و بخش عظیمی از سایر حوزه های کشور با آن، گسترش پایان نامه های مقاطع تحصیلات تکمیلی و انتشار کتب علمی داده کاوی، برگزاری و استقبال روزافزون از سمینارها و کارگاه­های آموزشی داده کاوی، ارائه دروس داده کاوی در دانشگاه ها، و … از جمله نشانه های این کامیابی است.
گروه پژوهشی داده کاوی دکتر شهرابی (دبیرخانه دائمی کنفرانس­های داده کاوی ایران) به عنوان بنیانگذار دانش داده­کاوی در ایران، بر مبنای نقشه راه توسعه دانش داده کاوی در کشور و در استمرار تلاش موفق توسعه زیرساختی و دانشگاهی دانش داده کاوی، بکارگیری این دانش در سازمان­های مختلف را در دستور کار قرار داده و با تمرکز بر هفت حوزه “بانکداری”، “بیمه” ،”مدیریت شهری” ، “نفت گاز و پتروشیمی”، “آب و برق”، “صنعت معدن تجارت” مخابرات، ارتباطات و دیتا”، فرآیند فرهنگ سازی و بسترسازی را بر مبنای پروتکل مصوب دنبال نموده و در این راستا همزمان با برپایی دهمین کنفرانس داده­کاوی ایران، جشن ده سالگی دانش نوین داده کاوی در کشور را جشن می گیرد. برپایی جشنی به شکرانه پشتوانه الهی که برای استقامت در انجام رسالتی شگرف همیشه همراهمان بوده و خواهد بود. برپایی جشنی با مرور بر آنچه ده سال برپایی کنفرانس داده کاوی ایران برای کشور به ارمغان آورده است، ابراز شادی و شعف از شدنی کردن آنچه بعضی افراد چون بادهای پاییزی ملال آور آن را نشدنی می دانستند. جشنی به پهنای فعالیت های موثر داده کاوی انجام یافته در کشور و به گستره دانشگاه ها و صنایعی که امروزه مفتخر به برخوردار از دانش داده کاوی هستند.
دبیرخانه دائمی کنفرانس داده کاوی ایران به عنوان “پدر داده کاوی ایران” راه طی شده را با همه بزرگی و عظمت آن در مقایسه با راه پیش رو کوچک میداند و تلاش بیشتر را لازمه سرعت و دقت در رسیدن به هدف نهایی که همانا فراگیری همه جانبه دانش داده کاوی در تمامی عرصه های کشور است میداند.
هر آنچه از بزرگی این حرکت علمی انجام یافته در طول یازده سال گذشته قابل رویت است ناشی از فضل و عنایت خاص حضرت حق بوده است که شکرانه آن تداوم این حرکت طاقت فرسا اما ارزشمند است.
همین جا فرصت را مغتنم شمرده از تمامی دانشگاهیان و بهره مندان دانش داده کاوی در کشور به ویژه حوزه های هفتگانه “بانکداری”، “بیمه” ،”مدیریت شهری” ، “نفت گاز و پتروشیمی”، “آب و برق”، “صنعت معدن تجارت” و ” مخابرات، ارتباطات و دیتا” جهت شرکت در کنفرانس، حضور در نمایشگاه جانبی، حمایت از برگزاری کنفرانس و شرکت در میزگردهای تخصصی دعوت به عمل آورده و آمادگی دبیرخانه دائمی کنفرانس داده کاوی ایران را جهت همکاری در انجام هرگونه فعالیت آموزشی، پژوهشی و کاربردی در جهت توسعه دانش داده کاوی در کشور اعلام نموده، دست همکاری تمامی عزیزان را فشرده، از کاستی های احتمالی پوزش خواسته و خواستار دریافت نظرات، پیشنهادات و همیاری شما عزیزان می باشم .
در پایان جا دارد از همه عزیزانی که اینجانب را در انجام این مهم یاری رسانده و می رسانند و به ویژه اعضای هیات علمی، کمیته­های تخصصی و همکاران پرتلاشم در دبیرخانه دائمی کنفرانس تشکر و سپاسگزاری نمایم.

دکتر جمال شهرابی
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر
مدیرعامل گروه پژوهشی داده کاوی دکتر شهرابی
و دبیر کنفرانس­‎های داده‎کاوی ایران

برای ورود به سایت کنفرانس داده کاوی ایران لطفا وارد لینک روبرو شوید.